Pandemické období si podle odborníků vybere daň na zdraví lidí i v letech následujících po zkrocení covidu-19. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) totiž poslední dva roky nabouraly očkovací schémata proti nakažlivým nemocem ve většině zemí světa. Některé choroby, zejména spalničky, se tak staly urgentní globální hrozbou.
Podle WHO proočkovanost proti spalničkám od vypuknutí pandemie neustále klesá. Odloženo mělo být okolo 61 milionů očkování dětí. „Paradoxem pandemie je, že zatímco vakcíny proti covidu-19 byly vyvinuty v rekordním čase a nasazeny v největší očkovací kampani v historii, rutinní očkovací programy byly vážně narušeny a miliony dětí přišly o život zachraňující očkování, jako je to proti spalničkám,“ upozornil generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
„Uvedení imunizačních programů zpět do správných kolejí je naprosto zásadní,“ doplnil Ghebreyesus k jedné z priorit WHO pro letošek.
Několik ohnisek. V roce 2021 se spalničkami dle odhadů nakazilo okolo devíti milionů dětí, přes 130 tisíc z nich na nemoc zemřelo. Během loňského roku se objevilo po světě několik velkých ohnisek, a podle WHO se tak onemocnění stalo bezprostřední hrozbou pro každou zemi světa. Aby vznikla kolektivní imunita a spalničky se staly vymýcenou nemocí, muselo by být proočkováno 95 procent populace druhou dávkou.
„Svět je daleko pod tím, pouze 81 procent dětí dostalo první dávku vakcíny a pouze 71 procent i druhou dávku.
Jedná se o celosvětově nejnižší míru pokrytí první dávkou očkování proti spalničkám od roku 2008, ačkoliv situace se v jednotlivých zemích liší,“ stojí v reportu WHO za rok 2022.
Přestože spalničky jsou aktuálně problémem především v subsaharských zemích, na Blízkém východě nebo v Indii, riziko padá i na evropský region. Evropské centrum pro kontrolu prevencí (ECDC) sice konstatovalo, že v loňském roce bylo případů v Evropě zachyceno méně, okolo 130, částečně za to ale mohla i opatření proti covidu, která nastolila ochranu proti virovým onemocněním obecně.
„Zrušení nefarmaceutických intervencí souvisejících s pandemií covidu-19 by mohla vést k propuknutí epidemie spalniček v Evropské unii,“ zastává stanovisko ECDC.